Pojmy pedagogiky a didaktiky
Z MiS
				
				
				(Rozdíly mezi verzemi)
				
																
				
				
								
				| m (Stránka Zásady vedení hodiny přemístěna na stránku Pojmy pedagogiky a didaktiky) |  (→Pojmy:  Rozdělení na kapitoly, zpřehlednění.) | ||
| Řádka 1: | Řádka 1: | ||
| [[Category:IV. třída]][[Category:III. třída]][[Category:Sokol]][[Category:VSE]] | [[Category:IV. třída]][[Category:III. třída]][[Category:Sokol]][[Category:VSE]] | ||
| − | ==  | + | == Pedagogika × didaktika == | 
| ; Pedagogika | ; Pedagogika | ||
| *věda o výchově | *věda o výchově | ||
| Řádka 10: | Řádka 10: | ||
| **× pedagogika zahrnuje i výchovu v rodině, neplánovanou | **× pedagogika zahrnuje i výchovu v rodině, neplánovanou | ||
| <div class="Priklad">V okamžiku, kdy začneme přemýšlet, jak dítě naučit držet správně tužku, přešli jsme do oblasti didaktiky... ;)</div> | <div class="Priklad">V okamžiku, kdy začneme přemýšlet, jak dítě naučit držet správně tužku, přešli jsme do oblasti didaktiky... ;)</div> | ||
| − | * | + | |
| − | **„velký cíl“: pohybově zdatný jedinec, nejen tělesně, ale i po duševní stránce vzdělaný (viz historie: kalokaghatia) | + | |
| − | **konkrétnější cíle: naučit sestavu | + | == Základní pojmy didaktiky == | 
| − | * | + | * V didaktice má naše činnost ''cíl'' | 
| − | * | + | ** „velký cíl“: pohybově zdatný jedinec, nejen tělesně, ale i po duševní stránce vzdělaný (viz historie: kalokaghatia) | 
| + | ** konkrétnější, dílčí cíle: naučit sestavu | ||
| + | * Cíl realizujeme ''obsahem'' | ||
| + | ** Učíme cvičence cvičit na nářadí, abychom rozvíjeli jejich schopnosti (pohybové, ale i další) | ||
| + | * Používáme přitom: | ||
| + | ** ''formu výuky'' — skupinovou, individuální, praktickou, přednášku,... | ||
| + | ** ''metody'' | ||
| + | ** ''prostředky'' | ||
| <div class="Priklad"> | <div class="Priklad"> | ||
| − | Příklad: cíl  | + | Příklad: hodina průpravy pro nácvik kotoulu | 
| − | *obsah  | + | * cíl: naučit kotoul | 
| − | * | + | * obsah: průpravná cvičení pro kotoul | 
| − | * | + | * forma: skupinová výuka | 
| − | * | + | * metody: vysvětlování, pasivní provedení cvičence pohybem, provedení ve zjednodušených podmínkách — kotoul na nakloněné rovině | 
| + | * prostředky: žíněnky, můstek (na nakloněnou rovinu) | ||
| </div> | </div> | ||
Verze z 25. 7. 2016, 13:13
| Obsah | 
Pedagogika × didaktika
- Pedagogika
- věda o výchově
- Didaktika (cílená výchova)
- metody, formy a styly práce
- věda o „plánované, řízené pedagogice“
- školní výchova, sokolská výchova
- × pedagogika zahrnuje i výchovu v rodině, neplánovanou
 
V okamžiku, kdy začneme přemýšlet, jak dítě naučit držet správně tužku, přešli jsme do oblasti didaktiky... ;)
Základní pojmy didaktiky
-  V didaktice má naše činnost cíl
- „velký cíl“: pohybově zdatný jedinec, nejen tělesně, ale i po duševní stránce vzdělaný (viz historie: kalokaghatia)
- konkrétnější, dílčí cíle: naučit sestavu
 
-  Cíl realizujeme obsahem
- Učíme cvičence cvičit na nářadí, abychom rozvíjeli jejich schopnosti (pohybové, ale i další)
 
-  Používáme přitom:
- formu výuky — skupinovou, individuální, praktickou, přednášku,...
- metody
- prostředky
 
Příklad: hodina průpravy pro nácvik kotoulu
- cíl: naučit kotoul
- obsah: průpravná cvičení pro kotoul
- forma: skupinová výuka
- metody: vysvětlování, pasivní provedení cvičence pohybem, provedení ve zjednodušených podmínkách — kotoul na nakloněné rovině
- prostředky: žíněnky, můstek (na nakloněnou rovinu)
Pedagogické zásady
- Uvědomělost a aktivita
- cvičenec by měl znát cíl
- řekněte svým cvičencům, proč je učíte, to co je učíte
- motivace
- snažte se využít zájmu cvičenců
- je to velmi, velmi těžké, ale podle toho se pozná dobrý cvičitel. Nelze se to naučit za rok, ani za deset let. Ale zkoušejte, snažte se...
- názornost
- důležitá zvláště u mladších cvičenců (ml. žactvo)
- méně vysvětlování, více předvedení
 
- vnímání více smysly
- soustavnosti
- když jednu hodinu budete dřít volejbal a pak to necháte být, je to jako byste nic neudělali
- promyslete si, co chcete naučit, zpestřujte činnost, obměňujte, ale stále by tam mělo být vybrané jedno téma
- Platí i pro nastavené pravidla — je třeba je vyžadovat trvale.
- přiměřenosti
- NEJEN po stránce fyzické! Počítejte s tím, že 7-leté dítě nevydrží stát 5 minut v klidu, nemá tedy cenu něco vysvětlovat déle než dvě minuty
- trvalosti
- získávání návyků by mělo být zvládnuto tak, aby vydrželo
- jednotné působení
- snažte se podpořit úsilí rodičů, školy
- stejně tak by ostatní měli podpořit vás
- to sice neovlivníte, ale pokud se k nim budete chovat dobře, je naděje, že budete spolupracovat
 
Uveďte u každé zásady příklad situace, kdy ji cvičitelé poruší. 
Navrhněte vhodnější řešení situace!
Navrhněte vhodnější řešení situace!
Vedení cvičební jednotky
Formy výuky
- kolik cvičenců řídíme
- hromadná × skupinová × individuální
- hromadná
- všichni naráz
 
- skupinová
- družstva, skupinky
- podle čeho rozdělujeme
- výkonnost
- výška (velikost)
 
 
- individuální
- Kdy se hodí která forma?
 
 
- náplň
- přednáška × praktická hodina
- cvičební hodina × hodina pobytu v přírodě × akademie × veřejné vystoupení
 
- ...
Styly
- Nejsnáze člověk vychovává sám sebe!
- Ať se cvičenci korigují navzájem.
 
- příkazový
- praktický
- cvičitel zadává obsah cvičení
- cvičenci v družstvě sami provádí dopomoc
 
- reciproční
- skupinky cvičenců (2 -- 3 cvičenci)
- korigují se navzájem
- cvičitel radí tomu, kdo právě vede cvičení
 
- se sebehodnocením
- cvičenci si sami zapisují dávky
- sledují svůj postup
 
- s nabídkou
- cvičenci sami volí obtížnost
- skok přes lano, které je šikmé, každý volí svou výšku
 
- s řízeným objevováním
- se samostatným objevováním
- tvorba pohybové řady
 
- s autonomním rozhodováním o učivu
- samostatná tvorba pohybové skladby
- samostatná příprava výletu
 
- s autonomním rozhodováním o stylu
- Jak byste zapojili cvičence do řízení hodiny?
 
Metody výuky
- nápodoba, příklad
- syntetická metoda
- dílčí části, ze kterých skládáme celek (prvky u sestavy)
 
- analytická metoda
- od celku k jednotlivostem
 
- kladem požadavků
- rozvíjející výchova: Vygotskij
- klaďte takové požadavky, které jsou těsně za hranicí toho, co ještě cvičenec zvládne sám
 
 
- rozvíjející výchova: Vygotskij
- diskuse
- hra
- ...
Postupy
- od jednoduššího ke složitějšímu
- od známého k neznámému
Doporučení
- Organizace hodiny [Svatoň]
- při rozcvičení v kruhu pohyb proti cvičencům
- při postavení na značkách stojí cvičitel tak, aby ho všichni viděli
- při cvičení v sedu nebo v lehu cvičence vpříč (na úhlopříčku značek)
- při družstvech větších než 5 -- 6 cvičenců volte doplňková cvičení
- při cvičení na stanovištích úkolové listy
- pořadová cvičení pro efektivní řízení hodiny
 
- Tipy
- před začátkem hodiny vypnout mobilní telefony!
- UK* Co byste doporučili svým kolegům?
 
Metodické řady
- Spíše jen pojem.
- Podrobněji ve druhé části školení III. třídy.
...
Dále důležité
- CHVALTE!
- pozitivní hodnocení je mnohem výhodnější než negativní
- raději pochvalte toho, komu cvik jde, než abyste vytkli chyby tomu, kdo neumí
- pozor, není to snadné a nelze to brát stoprocentně doslova!
 
- NUTNOST znát své cvičence, jejich zdravotní stav
- epilepsie
- nesmí se pohybovat ve výšce
 
- alergie
- hmyz, pyl
- u těžkých alergií může vést zanedbání počátečních příznaků k vážným komplikacím či dokonce smrti!!!
 
- cukrovka
- nebezpečí hypoglykemického záchvatu, opět je třeba rozpoznat včas
 
- NUTNOST dalšího vzdělávání
- pokud nehledáte další inspiraci, velmi rychle upadáte do stereotypu
Literatura
- [Svatoň] Svatoň, Vratislav. Pedagogika a psychologie v didaktické činnosti cvičitele. Česká obec sokolská — Ústřední škola ČOS. 3. vydání. Praha, 2007
